Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка 9 березня оголосив імена лауреатів 2022 року. Відповідний указ опублікували на офіційному сайті Президента України.
У номінації “Кіномистецтво” премію отримала режисерка Катерина Горностай із повнометражним ігровим фільмом “Стоп-Земля”.
У номінації “Літературознавство і мистецтвознавство” переможцем став Григорій Грабович за цикл статей “Переосмислючи Павла Тичину – переосмислюючи український модернізм”.
У номінації “Журналістика та публіцистика” переміг Станіслав Асєєв із книгою “Світлий шлях: історія одного концтабору”.
У номінації “Література” лауреаткою стала Тамара Горіха Зерня з романом “Доця”.
У номінації “Візуальне мистецтво” переміг художник Микита Кадан з персональною виставкою “Камінь б’є камінь” та Тіберій Сільваші за інсталяцію “Крила”.
У номінації “Журналістика, публіцистика” переміг Микола Рябчук з книгою “Лексикон націоналіста та інші есеї”.
У номінації “Театральне мистецтво” нагороду отримають Тамара Трунова, Наталка Ворожбит, Юрій Ларіонов, Андрій Ісаєнко та Валерія Ходос за виставу “Погані дороги” Київського академічного театру драмі і комедії на лівому березі Дніпра.
Церемонію вручення Національної премії ім Т Шевченка оголосили завершеною, але її продовжив Лауреат премії Іван Малкович. нижче — повний текст виступу.
«Відкрийте в нім академіка...»
Віце-прем'єр-міністр - міністр культури України В'ячеслав Кириленко вважає, що варто обговорити питання, аби Шевченківську премію вручали не щорічно, а раз на три роки. Про це він зазначив під час брифінгу, передає кореспондент УНН.
Він розповів, що цього року відбудеться вручення Шевченківської премії.
"Її розмір не змінювався, і не думаю, що ми зможемо відкоригувати її у бік збільшення. Хоча варто обговорити пропозиції, які лунають, що, приміром, Шевченківська премія як премія номер один в Україні може вручатися і не щороку, а, скажімо, раз на три роки з метою підвищення ваги цієї премії у суспільній свідомості", - розповів він.
Він – видатний письменник, високоосвічена й шляхетна Людина, автор багатьох історичних романів, Герой України, Шевченківський лауреат. Таких обдарованих співвітчизників ми справедливо називаємо совістю нації. Роман Іваничук зараз – один із найпопулярніших вітчизняних літераторів, котрий має немало шанувальників на Придесенні. У нашій чернігівській бібліотеці імені М. Коцюбинського є всі твори славетного українського письменника, зокрема й нові його книжки.
Її називають найзагадковішою і наймістичнішою сучасною українською письменницею. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. Авторка багатьох книг, які стали класикою. Народилася 26 липня 1958 р. на Львівщині, наймолодша з трьох доньок. Вважає себе нащадком молдовського господаря Дракули (Влад Цепеш – із роду Басарабів, або, як ще його називає Галина Пагутяк, Влад Басараб). Вищу освіту здобула на філфаці Київського держуніверситету імені Тараса Шевченка. Працювала в школі, у краєзнавчому музеї, картинній галереї. У Чернігівській міській бібліотеці імені Михайла Коцюбинського є всі книжки Галини Пагутяк, які користуються неабияким попитом у читачів.