Єлизавета Стрий: «Митець до кави» триватиме, поки триватиме війна»

Єлизавета Стрий – студентка 3-го курсу Києво-Могилянської академії. Мистецтво в житті дівчини було і залишається знаковим явищем. Воно й не  дивно, бо з раннього дитинства Ліза грає на фортепіано, є переможцем низки музичних конкурсів, серед яких – і міжнародні; пише вірші і прозу, а також любить організовувати цікаві мистецькі заходи. Всеукраїнський благодійний інтернет-аукціон «Митець до кави», перший етап якого «розвіртуалізувався» 5 жовтня в Будинку письменників НСПУ – перший масштабний проект талановитої дівчини.

Наша коротка розмова саме про це.

- Як виникла ідея проведення благодійної акції «Митці до кави»?

- Схожі аукціони вже відбувалися в Україні, де кожна звичайна людина могла опинитися в якості лота. Ці заходи мали або локальний характер, або стосувалися потреб значно менших, ніж підтримка наших вояків у зоні АТО. Так мій коханий брав участь ще до початку війни у благодійному аукціоні, кошти від якого були спрямовані на лікування діток, хворих на епілепсію.

Одного разу ми сиділи вчотирьох – Сергій Пантюк, Дмитро Лінартович, Тетяна Шептицька та я, - обдумували цікаві проекти, плани на майбутнє, також розмовляли про те, що треба допомагати нашим хлопцям, які воюють на сході. Та я і сама з Горлівки, чудово розумію, як зараз потрібні кошти на різні потреби в зоні АТО.

Розмова зайшла про те, як письменники можуть допомогти  фронту. Спочатку говорили про благодійний продаж книжок (цей проект ми зараз активно розробляємо), а потім я згадала про те, що в нас у Могилянці колись проводилися благодійні аукціони, то чому б і нам не спробувати? Але зробити не просто аукціон, а аукціон зустрічей з митцями. Адже багато хто в житті хотів би зустрітися з кумиром і просто поспілкуватися, а не тільки бачити його зі сцени чи екрану. Друзі мене підтримали. Придумували назву… «Кава з митцем», «Митець та кава»…, аж раптом поетка і науковець Тетяна Шептицька ніби жартома запропонувала назву «Митець до кави». Всім сподобалося і за ніч я створила у фейсбуці подію, а згодом – і спільноту, яка на сьогодні є досить популярною...

-  Ви не боялися, що Вас не зрозуміють?

- Такі побоювання були, але мене постійно підтримував мій чоловік Сергій Пантюк. Він казав: «Твоя ідея, твоє втілення, відчуй себе справжнім керівником серйозного проекту. А я буду лише тобі допомагати у складних ситуаціях…» Тим паче, а що тут не розуміти? Мені здається, основна мета – допомогти нашим воякам будь-яким способом, і дуже добре, коли це дотично до мистецтва та є цікавим заходом. Я збагнула, що навіть якщо невелика кількість митців відгукнеться на наше прохання, все одно це буде хоч якась допомога хлопцям.

- Як організовувався підбір митців, яких би можна було потім «продати»?

- Першими ми запросили своїх найближчих друзів - молодих поетів Лесю Мудрак, Аллу Миколаєнко, Тетяну Шептицьку, Каріну Тумаєву, Дмитра Лазуткіна, Вано Крюгера, Євгенію Чуприну, Таню Винник, Бориса Гуменюка, Олексу Бика, Оксамитку Блажевську, Любу Якимчук, лідера гурту «Тінь Сонця» Сергій Василюка, клавішника гурту «ТаРута» Романа Коляду, лідера гурту «ТаРута» Євгена Їжака-Романенка та чудового актора і барда, виконавця головної ролі у фільмі «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» Дмитра Лінартовича. Щоб бути прикладом, виставили і себе.

Я запропонувала ідею поєднання різних середовищ через їхніх лідерів та знакових учасників. Це велика проблема для української мистецької спільноти, коли письменники спілкуються лише з письменниками, музиканти з музикантами… Тому втілення такої ідеї уявлялося продуктивним. Так до аукціону долучилися найсильніша людина планети Василь Вірастюк, співачки Галина та Леся Тельнюк (дует «Сестри Тельнюк»), президент найбільшого в Україні Міжнародного мотофестивалю «Тарасова Гора» Ашот Арушанов, співачка, художниця і телеведуча Анжеліка Рудницька, ведуча ранкового шоу [КАМТУГЕЗА] на Radio Roks Соня Сотник, народний артист України і народний депутат Богдан Бенюк, казкар та музикант Cашко Лірник, лідер гурту «Kozak System» Іван Леньо,  лідер гурту «Мандри» Сергій Фоменко (Фома), лідер гурту «НеДіля» Едуард Приступа (Діля), лідер гурту «Вперше чую» Гриць Вагапов і багато-багато інших цікавих особистостей.

- Були такі, що відмовлялися?

- Всього троє. Імен їхніх не хочу озвучувати, бо це також наші друзі й відмовилися вони не тому, що їм не до вподоби ідея аукціону чи ідея підтримки вояків АТО, а тому, що в них дуже щільний графік і пообіцяти, а потім не знайти часу для зустрічі з переможцем вони не хотіли.

- Проведено перший тур аукціону. Що вдалося, а що ні? Скільки буде тривати ця акція і куди направлятимуться зібрані кошти?

- Так, все відбулося і про захід почали значно більше говорити. Приємно, що звернув увагу 5 канал – їхній репортаж про подію вийшов дуже цікавим.

Найбільше хвилювалася, коли поприходили учасники, а зал напівпорожній. Я думала, що все, повне фіаско. Але, як з’ясувалося згодом, українці просто люблять запізнюватися.

На самому заході вдалося все. Яскраве свідчення – 22140 гривень, «наторгованих» завдяки учасникам наших лотів. Тому хочу щиро подякувати і нашим митцям, і тим численним добродіям, які, зацитую, підтримують Україну не лише до глибини душі, а й до глибини власної кишені.

Скільки буде тривати акція, сказати важко. Мабуть, допоки не закінчиться війна. Хотілося, щоб це сталося вже завтра, бо українці не повинні гинути на фронтах.

Зараз ми запускаємо другий етап, в якому, за бажанням, можуть брати участь попередні учасники і, звичайно ж, будуть нові обличчя. До речі, можна і самим зголошуватися – в цьому нічого поганого немає. Також хочу закликати митців-учасників акції, максимально розповсюджувати інформацію про свою участь в аукціоні, а потенційних «покупців» - запрошувати побільше друзів.

Левову частку коштів ми передали на потреби Добровольчого батальйону ОУН, який на сьогодні перебуває на передовій в с. Пісках – поруч з Донецьким аеропортом. Це наймолодший і найменш забезпечений батальйон. Решту грошей – 5000 грн. передаємо на потреби Добровольчого українського корпусу.

- Вас особисто «купили»?

- Так, і мене, і Сергія «купило» чудове подружжя Наталя й Олександр, за що ми їм дуже вдячні. Ми одразу ж після заходу посиділи за кавою і чудово поспілкувалися…

Фото з аукціону дивіться за посиланням: https://www.facebook.com

Тетяна Череп-Пероганич