Університет «Україна» долучився до видання «Кобзаря» Тараса Шевченка для воїнів АТО

14 жовтня 2014 року в конференц-залі Національного музею Тараса Шевченка відбулася презентація «КОБЗАРЯ» Т. ШЕВЧЕНКА кишенькового формату для українських воїнів.

Керівник проекту Сергій РУДЮК, полковник Збройних Сил України (ЗСУ), викладач Університету «Україна», член Національної спілки журналістів України (НСЖУ) наголосив:

Презентація «Кобзаря» Т. Шевченка відбувається у символічний день – на свято Покрова Пресвятої богородиці, яке здавна шанували наші козаки. Наші лицарі вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю козаки вважали своєю заступницею і покровителькою.

Нині президент Петро Порошенко підписав Указ про призначення 14 жовтня Днем захисника України. І саме для захисників України, воїнів АТО, які вже декілька місяців протистоять віроломній агресії нашого невгамовного північного сусіда, видано цей «Кобзар». З початком війни наш народ чим може допомагає фронту: і спорядженням, і продовольством. Але ще Наполеон учив: у армії треба плекати не лише меч, але й дух. Дух українського народу втілено у «Кобзарі» Тараса Шевченка. Багато поколінь борців за Україну сформувала ця книга. Через те це духовне творіння потрібно і нашим відважним бійцям в зоні антитерористичної операції. Нехай «Кобзар» Т. Шевченка стане наріжним каменем виховання українців, і маленьких, і дорослих, і в мирний час, і на війні за незалежність.

Тетяна ЧУЙКО, заступник генерального директора Національного музею Тараса Шевченка з наукової роботи, зазначила, що традиція воювати з «Кобзарем» у кишені іде ще з часів Першої світової війни. У музеї зберігається видання, зрошене кров’ю молодого юнкера. Є в колекції музею і українське видання «Кобзаря» часів Другої світової війни. Тож нинішня презентація – це продовження традиції наснажування духу воїна вогненним словом «Кобзаря». До колекції музею «Слово Шевченка на фронтах» додано нині і «Кобзар» для воїнів АТО: Шевченко Т.Г. Кобзар: вірші / Шевченко Т.Г. – К. : Університет «Україна», 2014. – 310 с.

 

Олександр ЛОТОШ, представник Товариства сприяння обороні України, підкреслив: якби ми тут, а не тільки в АТО, більше й частіше розгортали і читали «Кобзаря», і слідували йому – то не довелося б нині воювати за свою територію.

Богдан ЧЕРВАК, керівник департаменту Державного комітету телебачення та радіомовлення України, відзначив, що в тому, що українська армія потребує не лише амуніції та озброєння, а й духовної зброї, книги Т.Г. Шевченка, − унікальність і феномен нашого війська. Через те немає ніяких сумнівів у нашій перемозі.

Тетяна БЕЛІМОВА, доцент Університету «Україна», підтримала пропозиція Сергія Рудюка щодо введення у школах курсу «Шевченкознавство». Практику викладання такої дисципліни напрацьовано в Університеті «Україна»,  варто використати цей досвід, а також досвід інших ВНЗ, і запровадити поглиблене осягнення всіма українцями ще з юних літ духовної Біблії українського народу – «Кобзаря» Т. Шевченка.

Ф. Туранли Гардашкан Оглу, доцент Національного університету «Києво-Могилянська академія», наголосив на потужному духовному потенціалі поезії Т.Шевченка і додав родзинку до заходу, прочитавши рядки з книги перекладів творів поета азербайджанською мовою.

Олег МАХНО, полковник ЗСУ, член НСЖУ, презентував на зібранні репринтне видання «Кобзаря» 1942 року, яке було відправлено на фронт (тираж – 100 тисяч екз.) під девізом «Смерть німецьким окупантам!», який, на думку О. Махна,  варто було додати до презентованої книги у формулюванні «Смерть московським окупантам!» У передмові Павло Тичина зазначав: «…в листах, що надходять до Спілки Письменників, до наших редакцій, до Академії Наук, є одне прохання, що без кінця повторюється, − прохання надіслати «Кобзар» Т.Шевченка на фронт. Так гнівне слово Тарасове допомагає нам сьогодні і духовною зброєю своєю в боротьбі проти німецьких загарбників. І ми, разом з своїм поетом, ще голосніше підносимо сьогодні його клич бойовий: «Нехай ворог гине!»

Довідка

Збір коштів на кишенькове літературно-художнє видання вибраних поетичних творів «КОБЗАРЯ» Тараса ШЕВЧЕНКА для українських воїнів, які задіяні в антитерористичній операції (АТО) на сході України, на Донбасі, було розпочато влітку 2014 року.

Основними організаторами збору коштів, а також підготовки текстів «КОБЗАРЯ» Тараса ШЕВЧЕНКА до видання виступили: Петро ТАЛАНЧУК, Президент Університету «Україна»; Сергій ГАЛЬЧЕНКО, заступник директора Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України з наукової та видавничої діяльності; Сергій РУДЮК, полковник ЗСУ, викладач Університету «Україна», член НСЖУ; Анатолій ПАВЛЕНКО, доктор технічних наук, професор факультету біомедтехнологій Університету «Україна»; Юрій ЧИЖМАР, начальник управління військово-патріотичної роботи та сприяння територіальній обороні Товариства сприяння обороні України.

У вересні 2014 року кишенькове видання «КОБЗАРЯ» Тараса ШЕВЧЕНКА було надруковано у видавничо-друкарському комплексі Університету «Україна» загальним накладом 1000 примірників.

11−12 жовтня 2014 року  «КОБЗАР» Тараса ШЕВЧЕНКА кишенькового формату було передано українським воїнам, задіяним в АТО.

Ніна Головченко