Міжнародний молодіжний літературний форум: перший млинець - не нанівець

27-28 квітня в Києві за підтримки Міністерства молоді і спорту України, Національної спілки письменників України та видавництва «Самміт-книга» пройшов перший Міжнародний молодіжний літературний форум. Партнерами заходу були Нардепи Тарас Кремінь та Денис Дзензерський, Асмап України, «Коронація слова»,  клуб «Кіногурман», «Бої ліриків», «Літмайданчик», ТМ Inkerman, « Два гуся», Координаційна рада Майдану,  редактор каналу «1+1» Анна Демідова. Організатор форуму – Леся Мудрак, письменниця й громадський діяч.

Так, 120 щасливчиків віком від 14 (наймолодший учасник) до 35 років і з різних куточків України (включно з Кримом), що пройшли суворий відбір, були запрошені до участі в літературному форумі.

Міжнародний молодіжний літературний форум розпочався урочистим відкриттям, яке відбулося в актовій залі КНУ ім.Т.Шевченка. Із вітальними словами виступили міністр Ігор Жданов, голова НСПУ Михайло Сидоржевський, представник Міністерства культури Вік Коврей, проректор університету Володимир Бугров, посол Азербайджанської республіки в Україні Ейнулла Мадатлі, секретар НСПУ по роботі з молодими авторами Леся Мудрак, директор видавництва «Самміт-книга» Іван Степурін та інші. Не обійшлося й без концертної програми, під час якої своєю творчістю потішили співачка Solomia, лідер гурту «Тінь сонця» Сергій Василюк, поет і автор багатьох текстів популярних українських пісень Сергій Лазо та білоруський виконавець та поет Зімітр Захарєвіч.

- Найосновніше для будь-якого молодого автора – бути почутим, - стверджує головний організатор форуму та секретар НСПУ по роботі з молодими авторами, помічник Нардепа Тараса Креміня, Леся Мудрак. - Я думаю, що література якраз і є відчуттям одне одного. Особисто мені хотілося б, щоб кожен учасник із цього форуму виніс головне – спілкування. Сьогодні тут зібралися надзвичайно талановиті автори, вони приїхали в Київ( дехто - вперше) з усієї України. Я би хотіла, щоб для всіх форум став святом, подією, адже молодий автор, який входить у літературу, і є подією.

Впродовж 2 днів у приміщенні Будинку письменників на Банковій молоді автори мали можливість відвідати безліч семінарів та лекцій із поезії, прози, драматургії, перекладознавства відомих письменників: В’ячеслав Медвідя, Олени Степаненко, Володимира Даниленка, Тетяни Белімової, Володимира Цибулька, Ірини Шувалової, Василя Портяка, Вікторії Осташ, Василя Трубая, Дмитра Чистяка; видавців (брати Капранови, Микола Кравченко, Елеонора Сімонова, Іван та Ігор Степуріни), громадського і культурного діяча Влади Литовченко, а також послухати виступи закордонних гостей із Білорусі та Азербайджану – Міхася Башури, Зіміцера Захарєвіча та Кенуль Гасангули.

Молоді письменники охоче (аж до ночі) попрацювали в групах, поділилися своєю творчістю на загал. Мали діалог із керівниками семінарів та семінаристами. Із вдячністю приймали зауваження, рекомендації, настанови.

Закриття Міжнародного молодіжного літературного форуму було відзначено святковим концертом за участі Тоні Матвієнко, Алли Мартинюк, Соломії та фіналістів «Голосу країни» Ігоря Грохоцького, Дмитра Котика, гуртів і бардів; на якому учасникам вручали спецвідзнаки, грамоти, подяки від Міністерства молоді й спорту України. Отож, не з порожніми руками повернулися додому 13 учасників форуму, які отримали грамоти від Міністерства молоді й спорту, близько 20 осіб нагородила Спілка письменників України. А спецвідзнаки  отримали:

  • від «Літмайданчика» - Ян Винниченко за добірку прозових замальовок;
  • від «Коронації солова» – Оксана Артеменко за кращий кіносценарій «Купала»;
  • від літплатформи «Бої ліриків» - Ігор Мітров і Даша Гладун;
  • від видавництва «Нора-друк» окремим авторам-прозаїкам була запропонована співпраця.

Також за пару тижнів стане відомо, кого з учасників форуму керівники семінарів рекомендують до вступу в Національну спілку письменників України.

Чи стане І Міжнародний молодіжний літературний форум щорічним, поки що не відомо, адже проблема, як завжди, у фінансуванні, а точніше, відсутності його. За словами Лесі Мудрак, дуже важко на власному ентузіазмі та партнерській підтримці проводити подібні заходи.

- Проте я все робитиму для того, щоб ниточка творчості, яка пов’язала учасників форуму цього року, не обірвалася, - запевняє Леся Мудрак,  - Я хотіла, щоб традиційна Нарада молодих авторів зажила новим життям, розширила свої творчі горизонти. Щоб був діалог не тільки між письменниками різних поколінь, а й була певна перспектива книговидання молодих (для цього запрошувала і представників різних видавництв).

Сподіватимемось і ми, що Міжнародний молодіжний літературний форум відбуватиметься щороку, адже так важливо підтримати молодого автора. Зрештою, колись і класики долали  цей непростий шлях входження в літературу…

Віоліна СИТНІК,
 учасниця форуму (м.Кам’янець-Подільський)