Еклезіаст переконаний: «В майбутні дні все буде забуто. Нема пам’яті колишнім людям. І любов їхня, і ненависть, і ревність пощезнуть. І нема вже їм участі ні в чому, що діється під сонцем!..». Однак залишається мистецтво, яке правдиво відображає життя.
Гостросюжетний, захоплюючий, незабутній роман відомої української письменниці Валентини Мастєрової «Суча дочка» свого часу викликав гучний резонанс далеко за межами рідної Чернігівщини. Про нього багато писали, його активно обговорювали високочолі академіки та прості люди – хлібороби, робітники…
І от – нове життя знаменитої книжки! Цього року ошатна «Суча дочка» побачила світ у авторитетному харківському видавництві «Клуб сімейного дозвілля». У своїй передмові до роману видатний український письменник, Шевченківський лауреат Олександр Сизоненко, зокрема, говорить: «Давно вже не читав із таким захватом прозу. З часів Олеся Гончара, Павла Загребельного, Григорія та Григора Тютюнників, Євгена Гуцала і Володимира Дрозда… А тепер ось – Валентина Мастєрова!.. Так, я читав, не відриваючись, до третьої-четвертої години ночі. Того самого вам бажаю. І, певен, так воно й буде…
Роман Валентини Мастєрової подарує вам гіркий шмат життя, у якому пізнаєте навколишню дійсність, що бере нас за горлянку – особливо в селах. Але возрадує вас правдивістю вчинків і подій, яскравістю й переконливістю людських доль і характерів, майстерними діалогами – теж вихопленими з живого життя… Я зжився з цими людьми. Мені важко уявити, що їх не існує, самої Олени, її прекрасних, скромних і роботящих батьків та отої Партизанки-знахарки, мудрої баби Степаниди. Це, мабуть, найкраще виписаний характер. На таких жінках вся наша нація тримається. Істинно народний характер!».
Ця гарно видана книжка вже є в чернігівській бібліотеці імені Михайла Коцюбинського. Як і інші популярні книги Валентини Мастєрової. Зокрема, увагу наших читачів привертає її роман «Смарагд». Що відбувається в душі дорослого чоловіка, який відмовився від мирського життя, одягнувши чернечий одяг, а кохання через роки знову вривається в його життя ченця і переповнює серце? Ця книжка «вчить добра, справедливості, прощення, які вельми потрібні в нашому розшарпаному, зболеному, криміналізованому суспільстві», – наголошує, аналізуючи цей незвичайний, проникливий роман Валентини Мастєрової наш земляк, Герой України, Шевченківський лауреат Юрій Мушкетик.
Ще один програмний твір письменниці – повість «Мавра», в якій показано велич і трагедію руських князів XI століття. Олег Святославович, онук великого Ярослава Мудрого, князь Чернігівський і Тмутороканський, полонений хозар та Візантії, вигнанець з отчої землі. Хто він, названий автором «Слова о полку Ігоревім» Гориславовичем: лицар честі чи авантюрист?
Як на мене, такі цікаві книжки потрібно екранізувати. Переконана, що вітчизняні кінострічки, зняті за глибокими творами Валентини Мастєрової, отримають широке визнання не лише в Україні, а й за кордоном.
Світлана БРАГІНЕЦЬ,
зав. відділом чернігівської бібліотеки імені М. Коцюбинського