Свято Слова «Просто на Покрову» - у Коростені

11_37Напередодні 14 жовтня Дня Покрови Пресвятої Богородиці, Дня українського козацтва та Дня захисника України дев'ятий раз у Коростені письменники, журналісти, художники, композитори майже з усіх куточків України, щоб вкотре переконатися, побачити, як, не зважаючи на економічні негаразди, війну і політичні перипетії, розквітнув і погарнішав за рік чудовий древлянський край.

Як пише головний організатор заходу Віктор Васильчук, "3 давніх-давен український народ вписує у скарбницю людства свою мову, свою музику, звичаї, культуру. З далеких сутінків віків до найбільших реліквій українського народу належить Слово. Завдяки йому ми спілкуємося, закарбовуємо свої думки, а художня сила його – просто вражає".

Саме тому на Святі Слова говорили про любов до Коростенщини і до рідної мови, переймалися страшною наругою над нашою суверенною державою з боку російського сусіда. Як також згадували добрими й щирими словами ідейного натхненника свята, славного земляка, поета, гумориста, публіциста, заслуженого діяча мистецтв України Василя Юхимовича, якого знають шанувальники його творчості в Україні, а й далеко за її межами.

Як і завжди, захід розпочався ще в п’ятницю, 9-го жовтня, в міському парку відпочинку, де пройшов творчий учнівський вернісаж «Література свіжого повітря», який свого часу заснував наш земляк, поет і журналіст, засновник фестивалю дерунів Валерій Нечипоренко. А завершальним акордом була презентація третього однойменного збірника учнівських творів.

Наступного дня учасники свята поклали квіти до меморіальних дощок В. Нечипоренку, автору пісні «Чорнобривці» Миколі Сингаївському та завітали до музею-садиби автора пісні «А льон цвіте синьо…» Василя Юхимовича в с. Сингаях, де цього разу господарювала Коростенська жіноча рада, яку очолює Світлана Загоруйко.

Гостей вражало подвір'я, яке господині прикрасили чорнобривцями, мальвами, живоплотом.

Тут усі разом заспівали пісню "А льон цвіте синьо...", і подарували музею унікальне видання творів Тараса Шевченка.

Насамкінець на садибі були висаджені яблуньки та інші дерева, які привезли членкині жіночого клубу «Стиль життя» (керівник Валентина Вигівська) і голова Сингаївської сільради Володимир Антонюк…

Після покладення квітів до пам’ятника Кобзарю, учасники свята перейшли в Палац культури імені Т. Шевченка, де відбулося театралізоване дійство, підготовлене клубом «Стиль життя» та Овруцьким творчим об`єднанням «Зорепад» (Валентина Коновальчук). Тут були вручені подарунки голові комісії з премії імені В. Юхимовича, заслуженому діячеві мистецтв України Василю Довжику, (до речі, який 30 вересня цього року став батьком, в них народилася донечка Софія), Коростенському міському голові , координатору свята Володимиру Москаленку і його організатору, фундатору премії і директору музею-садиби Віктору Васильчуку.

У другій половині дня розпочалися традиційні літературні змагання на «Поетичному марафоні» та «Уроці прози», де суддями і вчителями були відомі поети й прозаїки.

Одночасно учасники заходу мали змогу переглянути дитячі доробки з дерева, ляльки-мотанки, картини, купити книжки з автографами, побувати на презентації 4-го самвидавчого літературного альманаху «Дивоквіт», котру підготували завідувач бібліотеки-філії №2 Тетяна Маєвська і бібліотекар Інна Лоюк, а працівники центральної міської бібліотеки підготували краєзнавчі відео-перегляди «Мій Коростень – дивна перлина Полісся» і «Джерела талантів – рідний край».

…Нарешті, під вечір, ведуча Світлана Васильчук оголосила кульмінаційну частину літературного свята, в рамках якої відбувся святковий концерт та вручення премій.

На сцену запросили Володимира Москаленка у номінації «Найпопулярніший учасник свята»,для нагородження переможців «Літератури свіжого повітря»: поезія - Вікторія КОС (1 місце, ЗОШ №8), Юлія СТУЖУК (2-е, міська гімназія №7), Вірсавія СЕМЕНЮК (3-є, міська гімназія); проза - Тетяна ДУХНІВСЬКА (1-е місце, ЗОШ №1), Юрій ЗАДОРОЖНИЙ (2-е, міський ліцей), Людмилу БОНДАРЧУК (3-є, міський ліцей).

Він також вручив дипломи і подарунки лауреатам премії імені В. Нечипоренка: коростенцям Василю ОВДІЙЧУКУ та Тимофію СЕРДЕЧНОМУ. Привітали їх і вручили свої подарунки земляк коростенців - науковець, професор, почесний громадянин Коростеня Анатолій Потопальський, директор заводу теплотехнічного обладнання Олег Головійчук.

Народний депутат України Володимир Арешонков нагородив спеціальними відзнаками переможців традиційної творчої номінації «Барвисте слово рідного Полісся». Його помічники А. Можар і М. Ходаківський вручили їх Олександру Кулішу, Олені Кудрі, Тетяні Кереселідзе (Коростень), Івану-В`ячеславу Сергієнку (Київ), Марії Струтенській (Овруч), Аллі Продащук (Олевськ).

Багатьом учасникам були вручені грамоти «За участь у святі», «За любов до Коростенщини».

«Найвідомішою учасницею свята» стала Тетяна Гургула (Львів), «Генієм свята» визначено Василя Довжика. Грамоти «За золоті руки» одержали: Юлія Павлюківська (Коростень), жіночий клуб «Стиль життя», Овруцьке творче об`єднання «Зорепад», «За зберігання і по-повнення книжкової скарбниці» – Коростенська міська ЦБС.

Коростенська жіноча рада вручила свої відзнаки «Наймолодшій учасниці свята» Інні Гурській з Коростеня і «Найповажнішій» – Марії Дем з Житомира. Грамоти і подарунки «Від вдячних земляків» одержали: поет і лікар Леонід Закордонець (Ірпінь), професор і письменник Микола Дмитренко (Житомир), голова Житомирської обласної організації НСПУ Михайло Пасічник, який, зокрема, зазначив: «З року в рік удосконалюються семінари з поезії, прози. З’являються нові імена, що дуже важливо особливо для спілки письменників, тому що в полі зору нашої письменницької організації перебувають молоді літератори. Ми їх, так би мовити, ставимо на ноги, надихаємо, шліфуємо їх майстерність і, таким чином, готуємо собі резерв, поповнення. Також ми будемо думати над вдосконаленням формату співпраці відомих письменників із початкуючими, тому що це на користь і першим, і другим».

…Гучними оплесками вітали цьогорічних лауреатів Всеукраїнської літературної премії імені Василя Юхимовича. Ними стали: Анатолій СІРИК (Житомир, книга «Чуднів на бистрині історії»), Сергій КУЛІДА (Буча, «Красные» шпионы»), Ігор ГУРГУЛА (Львів, «Трикутник»), Флоріан БОДНАР (Чернівці), «Ленківські витре(и)бе(а)ньки»), Світлана ТАЛАН (Сєверодонецьк, «Оголений нерв»), Анатолій КРИЛОВЕЦЬ (Рівнеська обл., «Квітка щастя»), який поділився емоціями: «Вражений цією землею: про Ольгу всі знають, але я дізнався, що тут був затверджений герб. У Коростені милі, привітні люди і мені тут подобається. Також щиро вражений як просто, невимушено, щиро, по людськи у вас вшановують письменників. Гарно у вас, молодці».

Привітали також колектив благодійної вільної газети «Вечірній Коростень», котрій виповнилося 24 роки. Саме вона є головним інформаційним спонсором і видавцем літературних альманахів, котрі щороку виходять за фінансового сприяння Коростенської міської ради. Її голова Володимир Москаленко вітає колектив і вручає головному редактору видання Віктору Васильчуку подарунок. Вітають тижневик народний депутат України Володимир Арешонков, керівник апарату Коростенської РДА Катерина Лупенко, директор заводу теплотехнічного обладнання Олег Головійчук та інші.

Натомість ведуча оголосила переможців «Поетичного марафону» та «Уроку прози». Грамоти в номінації "Поезія" одержали: Олег Климчук (1-е місце), Світлана Вознюк (2-е, Коростень), Марія Рудак (3-є, Житомир), у прозі – Світлана Бароніна (1-е місце), Марія Рудак (2-е місце), Світлана Вознюк (3-є місце).

«Молодою і перспективною» визнано Оксану Геращенко з Коростеня, «За найбільшу любов до Коростенщини» дипломом удостоєний Володимир Ященко (Коростень), «Абсолютним чемпіоном» «Поетичного марафону» названо Юлію Бережко-Камінську з Ірпіня, «Доктором прози» визнано Ганну Камінську з Коростеня, «Академіком» – Світлану Соболевську, а «Майстром» – Вадима Жалюка (обоє з Житомира).

Завершуючи віншування переможців Віктор Васильчук відмітив: «Свято наше розрослося, якіснішим стало, більш жвавішим і набагато теплішим. Приємно, що сьогодні було дуже багато молоді і приємно, все таки, що коростенці майже всі призи позабирали. Це дуже радує, але нагороди має і Житомир, Київ, Львів, Чернівці, Донецьк. Свято виправдовує себе, що воно – всеукраїнське».

Свої вітання надіслали цього дня учасникам фестивалю через  прозаїка і публіциста Валерія Романька і письменники з міста-побратима Слов`янська, що на Донеччині, а також  поетка та громадський діяч Галина Фесюк з міста Жовкви, що на Львівщині. В силу певних обставин вони, на жаль, не змогли прибути до Коростеня.

Галина Фесюк