Об’єднані створенням вільних знань

kyiv_wikiconference_2016_var6a-svgКиїв 3–4 вересня зустрічав редакторів Вікіпедії – вільної інтернет-енциклопедії. У приміщенні музею Національного університету «Києво-Могилянська академія», що розміщується у найдавнішій збереженій цивільній будівлі Києва – будинку Галшки Гулевичівни, пройшла шоста українська Вікіконференція.

У програмі конференції – виступи редакторів Вікіпедії та інших вікіпроектів, як-от Вікіновини, Вікіцитати, Вікісховище тощо; обговорення поточних тенденцій у спільноті; пошук найкращих шляхів її розвитку. Зокрема, говорили про залучення новачків і користь у цьому від соціальних мереж; конкурси статей у Вікіпедії; фотоконкурси «Вікі любить пам’ятки», «Вікі любить Землю» та наукових зображень; «Вікіекспедиції»; освітню програму Вікіпедії; співпрацю з бібліотеками, галереями, музеями, архівами (проект «БоГеМА»); тематичні тижні написання статей тощо.

Хочеться відзначити значні успіхи проекту «Вікіекспедиції» цього року. Мандрівки Україною, які фінансує «Вікімедіа Україна», тепер відбуваються не лише за адміністративно-територіальним принципом, як у попередні роки. Віднедавна всі охочі можуть подати заявку й обґрунтувати індивідуальну або колективну подорож до цікавого природного об’єкту, на фестиваль чи дивакуватим заплутаним маршрутом. Головний критерій отримання фінансування – унікальність зібраних упродовж експедиції фото, відео та інших матеріалів і потреба в них для оформлення статей вільної енциклопедії. Тож опісля експедиції її учасники повинні завантажити зібрані матеріали у Вікісховище, що робить їх вільними для використання будь-ким.

«Вікіекспедиції» вигадали у 2009-ому польські вікіпедисти. З 2011 року їхній досвід освоюють в Україні. За 5 років у нашій державі було проведено близько 40 таких експедицій.

Вікіконференція традиційно збирає редакторів Вікіпедії та інших проектів із різних куточків України. На шостій українській Вікіконференції були й представники інших країн. Так, гості з Польщі Юліуш Желінські та Юлія-Марія Кошевська поділилися досвідом роботи товариства «Вікімедіа Польща». Гість із Каліфорнії (США) Асаф Бартов познайомив новачків із централізованим сховищем структурованих і пов’язаних даних, яке може редагувати кожен, що відоме як «Вікідані». Про досягнення своїх спільнот розповіли також Семен Красоткін (Москва) та Ельза Мухамадеєва (Башкортостан).

У рамках цьогорічного заходу також відбулося нагородження переможців української частини конкурсу CEE Spring – міжнародного змагання із редагування у Вікіпедії статей про Центрально-Східну Європу. Україна отримала в ньому найкращі результати: було створено й покращено 1570 статей.

Найперша українська конференція редакторів Вікіпедії була проведена 2011 року у Львові, наступні – у Харкові (2012), Вінниці (2013), Києві (2014), Львові (2015). Інформаційними партнерами цьогорічної Вікіконференції були газета «Культура і життя» і медіа-портал «Культура».

page16

Євген БУКЕТ,
головний редактор газети «Культура і життя»