“Кажуть, що в біді чужі люди стають своїми”.
Дорога в нікуди… і назад: документалістика, нотатки, поезія, проза, фото / Тетяна Череп-Пероганич, Юрій Пероганич. — Біла Церква: Час Змін Інформ, 2025, — 168 с. + вкл., іл. ISBN 978-617-8136-42-0.
Ця книга не тільки незвична, але й незвичайна, бо війна в ній скоріше відчувається, ніж просто описується. Біда, спричинена війною, просочується у самі глибини єства читальника, у кров і плоть, змушує разом з авторами наново переживати події 2022 року. Це – книга про співпочуття людей в часи, коли раптово руйнується звичне життя, світ стає малозрозумілим і подекуди навіть ворожим. Лаконізм, образність, концентрація почуттів на тлі гостро відчутної правдивості емоцій і Тетяни та Юрія Пероганичів, і хлопчика Богданчика стає фактографічною мозаїкою буднів людей, відірваних від свого дому. Це – правда про війну, яка вражає позірною буденністю і непідробною справжністю. А ще – це тонко переданий внутрішній світ людей, які попри все не втратили віру в милосердя і людяність. “Завжди пам’ятатимемо, як нам господар розпалював п’єц у сусідній кімнаті ранесенько, поки ми спали, ... як полагодив для Богдана велосипед, ... поїздку на галявини з квітучим шафраном... І ще багато всього”.
Під час Тижня київських письменників в українській Вікіпедії найвідоміша онлайн-енциклопедія поповнилася більш як 50 статтями.
Про результати заходу повідомив співзасновник Вікімедіа Україна та член громадської ради Київської організації Національної спілки письменників Юрій Пероганич на пресконференції в Укрінформі.
“На початку конкурсу були відсутні статті про близько 200 членів Спілки. Протягом конкурсу додано 55 статей: на чверть ми цю прогалину заповнили протягом тижня. Чотирнадцять учасників сумарно написали статей на 330 тисяч знаків, або 165 сторінок, якщо брати за текст однієї книжкової сторінки 2000 знаків”, – розповів він.
Анжела Миколаївна Левченко (народилася 20 травня 1978 в місті Умань на Черкащині) — український журналіст, поет, прозаїк.
До життєпису
Народилася в родині службовців. Екстерном закінчила школу і з 14 років навчалася в Уманському педагогічному училищі ім. Т. Шевченка.
Вищу освіту здобула в Національному університеті ім. Т. Шевченка, факультет журналістики, диплом магістра з відзнакою. Потім закінчила аспірантуру цього ж навчального закладу.
Згодом отримала другу вищу освіту в Інституті вищих керівних кадрів Національної академії державного управління при Президентові України.
Живе і працює в Києві. Виховує двох синів.
Творчість
У квітні 2019 відвідуваність української Вікіпедії становила 66 556 860 переглядів сторінок і виросла у порівнянні з квітнем 2018 на 37%.
Серед найпопулярніших у квітні статей:
Повний список 100 найпопулярніші у квітні сторінок:
30 січня 2018 • 17:00–18:30 • ЦДАМЛ України • Київ, вул. Володимирська, 22А
30 січня в Центральному архіві-музеї літератури і мистецтв України відбудеться вокальний концерт приурочений до 14-ліття української Вікіпедії, а також виставка архівних матеріалів з історії українських оперних перекладів.
Ви матимете унікальну нагоду не тільки почути, як звучать наші улюблені арії в українських перекладах, але і побачити унікальні архівні матеріали – це рукопис Євгена Дроб’язка, який працював над перекладом опери В.А. Моцарта «Весілля Фігаро», а також машинописні тексти оперних перекладів, що використовувалися в Національній опері.
В перекладах українських класиків – Є. Дроб’язка, М. Лукаша та М.Рильського прозвучать арії іскрометні моцартівські арії Фігаро та Дон Жуана, та ліричні арії Графині, Барбаріни та Керубіно, а також арії з опер Верді – Віолетти («Травіата») та Єлизавети («Дон Карлос»). Виконуватимуться також і камерна музика - твори Р. Шумана, Ф.Ліста, С. Рахманінова, Р. Гліера прозвучать у перекладах М.Стріхи, В.Яковчука, Ю. Отрошенка.
У списку 1000 найпопулярніших за 2016 рік в українській Вікіпедії статей — 179 стаття про людей, серед них 31 стаття про жінок.
З огляду на те, що близько 90% відвідувань української Вікіпедії здійснюється з території України — можна сміливо говорити, що саме ці жінки викликали в українців найбільшу зацікавленість.
Номер, Стаття, Число переглядів, % з мобільних пристроїв
Активність
2756 користувачів здійснили якусь дію протягом 30 минулих днів. Це на 10 % більше ніж у листопаді 2014
Число редагувань на початок місяця: 19 067 тис, на кінець місяця 19 262 тис. За місяць: 195 тис., що на 23 % більше, ніж за цей місяць рік тому. Одне редагування здійснювалося в середньому що 13 секунд (60/(195000/30/24/60)).
759 користувачів за місяць здійснили 10 і більше редагувань (+16 % до минулого року), в тому числі 205 (+10 %) користувачів — 100 і більше редагувань, у тому числі 35 (+33 %) користувачі — більше 1000 редагувань. Більше 3000 редагувань зробили за місяць: MobyVan 8188, Glovacki 5495, Стефанко1982 3507, Леонід Панасюк 3235.
Розмір
Див. також: Міжмовний рейтинг, Вікіпедія:Перегони, Вікіпедія:Розмір української Вікіпедії.
Відвідуваність
За підсумками листопада українська Вікіпедія на 22 місці у світі. Число переглянутих за місяць сторінок становить 55.8 млн (+1% до листопада минулого року).
Найпопулярніші 50 статей в минулому місяці (стаття, число переглядів):
Київ 3–4 вересня зустрічав редакторів Вікіпедії – вільної інтернет-енциклопедії. У приміщенні музею Національного університету «Києво-Могилянська академія», що розміщується у найдавнішій збереженій цивільній будівлі Києва – будинку Галшки Гулевичівни, пройшла шоста українська Вікіконференція.
У програмі конференції – виступи редакторів Вікіпедії та інших вікіпроектів, як-от Вікіновини, Вікіцитати, Вікісховище тощо; обговорення поточних тенденцій у спільноті; пошук найкращих шляхів її розвитку. Зокрема, говорили про залучення новачків і користь у цьому від соціальних мереж; конкурси статей у Вікіпедії; фотоконкурси «Вікі любить пам’ятки», «Вікі любить Землю» та наукових зображень; «Вікіекспедиції»; освітню програму Вікіпедії; співпрацю з бібліотеками, галереями, музеями, архівами (проект «БоГеМА»); тематичні тижні написання статей тощо.
Композитор і редактор української Вікіпедії Андрій Бондаренко під час концерту з нагоди 15-річчя Вікіпедії виконав свій твір «Гімн Вікіпедії», в основі якого – тексти вільної інтернет-енциклопедії, її основних засад і правил.
Програма концерту до 15-річчя Вікіпедії
1. Й.С. Бах. Інвенція Мі мажор.
Виконує лауреат конкурсу «Каштановий рояль» Іларіон Інтелегатор (фортепіано)
2. Й.С. Бах. Арія Курця BWV 515 (переклад М. Стріхи)
Виконують Владислав Федоров (баритон), Народна артистка України Наталія Свириденко (фортепіано).
3. Д. Бортнянський. 4 номери з опери «Сокіл» (переклад лібрето – Максим Стріха).
4. Арія Жанетти
Солістка – Соломія Голяк (сопрано)
Див. програму концерту.
Version 1 by Nohat (concept by Paullusmagnus); © Wikimedia.
15 січня 2016 року Вільна енциклопедія Вікіпедія святкує 15 років від свого заснування! З цієї нагоди у мистецькій вітальні Міністерства освіти і науки відбудеться вікі-концерт, присвячений цій події.
Вікіпедія – це не тільки енциклопедія. Це також спільнота вікіпедистів – людей, які віддають свій час і зусилля на те, щоби втілилася мета проекту – щоб кожна людина мала б вільний доступ до всієї суми знань людства. Це стосується і музики. Тому низку музичних проектів вже було реалізовано за підтримки Фонду Вікімедіа.
На концерті 15 січня виступатимуть постійні учасники проектів «Світова класика українською» та українські музиканти-вікіпедисти. Звучатимуть шедеври світової класики, перекладені українською та музика українських композиторів. Сподіваємось, що вдасться презентувати твір, написаний спеціально для Вікіпедії.