Імпреза по-самчиківськи-2017

...Коли народні традиції та обряди переплітаються з сучасним мистецтвом. Коли звучить голос бандури, читають реп і співають власних пісень під гітару. Коли народні артисти виступають на одному майданчику з юними початківцями. Коли за сцену править ґанок панського мастку, а зала — зелена галявина, де можна і посидіти у кріслах, і полежати на траві чи постояти у затінку дерев. Це все — «Імпреза по-самчиківськи»! Стартувавши 2014 року за ініціативи директора Державного історико-культурного заповідника «Самчики» Богдана Пажимського, отримавши підтримку від Старокостянтинівського районного радіомовлення і співтворців веб-порталу “Жінка-українка” Тетяни Череп-Пероганич і Юрія Пероганича, захід утвердився своєрідним унікальним дійством, аналогів якому немає на теренах Хмельниччини. Всеукраїнський культурно-мистецький фестиваль об’єднує непоєднуване. І це — гармонійно, приязно, творчо, якісно, професійно.

На Трійцю від самого ранку у Самчиках Старокостянтинівського району вирувала «Зелена неділя». На вигоні перед маєтком розгорнулися народні забави, пригощали юшкою і кулішем, змагались у вправності, працювало містечко майстрів. Завітали на гостину відвідувачі з Хмельниччини, Вінниці, Києва. Це —  учасники «Імпрези». А серед глядачів були не лише місцеві мешканці й старокостянтинівчани, а й гості з Хмельницького, Києва, Кропивницького. Власну творчість на ґанку панського маєтку презентували поети: авторка цього матеріалу, Тетяна Череп-Пероганич (м. Київ), Віталій Міхалевський (м. Хмельницький), Олена Іськова-Миклащук (м. Шепетівка), Ярина Мавка (м. Київ), Лілія Батюк-Нечипоренко (м. Київ). Поезію, а також гру на бандурі подарувала Юлія Григорук (м. Вінниця), авторський реп на тему АТО прочитав Руслан Ковальчук (м. Старокостянтинів), грою на скрипці зачарувала Ольга Безносюк (м. Красилів). Щиру пісню дарували хмельничани Ігор Грінькевич, Катерина Колодинська, Кіра Нанба, автор і виконавець з Києва Юрій Старчевод, юні старокостянтинівчани Ліза Вознюк і Артур Вялушкін. Завершували концертну програму кияни — заслужений діяч естрадного мистецтва України Зоя Тимченко (Макарчук), народні артисти України Олег Дзюба (уродженець Старокостянтинівщини), Світлана Мирвода.

...Кажуть, що ми самі творці свого життя. До певної міри це так. Організовуючи і втілюючи в життя “Імпрезу по-самчиківськи”, ми продовжуємо традиції, котрі існували в маєтку за часів, коли тут просто жили. Однією з традицій самчиківського маєтку були мистецькі зібрання. Ми — наступники і зберігачі минулого, котре має обличчя і голоси сучасності, котре обов’язково проросте в майбуття.

А ще... Інколи так критично необхідно отримати перепочинок для душі і думок. Своєрідне перезавантаження, оновлення, розуміння себе, світу, життя. Щоразу повертаюся з Самчиків дещо іншою, бо навіть попри гамірність і велелюдність, котра була на святі, ти чуєш гомін дерев, щебетання птахів, запах скошеної трави, котра ще не стала сіном, а лише трохи прив’яла. І лелека, котрий пішки ходить зовсім поруч, не боячись людей, наче усвідомлення того, що щастя — поруч. Тільки не потрібно кидатися його ловити, махати руками чи галасувати. Треба просто жити. Просто жити...

А ось як відгукуються про свято деякі його учасники:

Юлія Григорук: 

“Просто не вистачає слів, щоб виразити всі свої думки і відчуття... Дякую долі, господарям цього гостинного мастку, неймовірно терплячим організаторам і кожному, хто був поруч у цей неповторний день! Самчики — це особливе місце, куди хочеться повертатися знову і знову. Саме тут відбуваються незабутні зустрічі з унікальними творчими особистостями, у кожній із яких вирує окремий всесвіт любові, ніжності й тепла”.

Лілія Батюк-Нечипоренко: 

“...А як потішився внутрішній історик, ступаючи по “живому” від часу паркету, вдихаючи свіжу прохолоду старовинного підвалу, ловлячи відображення сторічних дзеркал, слухаючи звуки рідкісного фортеп’яно і нахабно підспівуючи йому. Я не знаю, як подякувати і що сказати. У мене, затятої базіки, не вистачає слів. Лиш кілька: я повернуся”.

Руслан Іщенко, глядач: 

“Самчики — це зустріч, щедре частування варениками, юшкою та неймовірна атмосфера, феєричний концерт з піснями і віршами, пізнавальна екскурсія! Чудовий день спілкування з прекрасними людьми!”

Світлана Мирвода: 

“Заповідник “Самчики” лише спинається на ноги, але те, що ми побачили, назавжди залишиться в пам’яті. Це місце варто відвідати, до нього треба повертатись, черпати натхнення. Запрошуємо всіх у романтичний, чарівний світ палацо-паркових ансамблів України ХVІІІ-ХІХ століть — маєток Самчики. Тільки тут є Китайський будинок, теплиця відкритого типу “Сад у мурах” для теплолюбних екзотичних рослин, 200-літні екземпляри дерев, які зачарують вас таємничістю... Відвідайте казковий куточок України на Хмельниччині. Ми там були...”

Оксана РАДУШИНСЬКА,
співорганізатор дійства

Джерело статті: газета «Проскурів»

Фотогалереї: Частина  I, частина II (вареники), частина III (концерт), частина IV (продовження концерту)частина V (спілкування).