Джерело: «Мудра іронія українського класика. Пам'яті Івана Драча».
Склалося так, що в останні часи довелося не раз пересікатися з Іваном Драчем – як на різних офіційних зустрічах, так і в неофіційній обстановці. Спочатку я «тримав дистанцію». Адже доводилося мати справу із живим класиком, знаковою фігурою руху шестидесятників, одним із «батьків» сучасної Української держави… Зрештою, за віком я годився йому в сини.
Та все ж ця дистанція скоро зникла. Чим вражав мене Іван Драч, то це простотою (не плутати з примітивізмом) у спілкуванні. Це була мудра простота. А частенько – мудро-іронічна. Йому ні до чого була тога «забронзовілого класика». У цьому він відрізнявся від деяких колег по перу, які й молодші, й менш заслужені від нього, але котрі дають багатьом зрозуміти: «Я – зірка!»
Сьогодні вранці у клінічній лікарні в Феофанії після важкої хвороби у віці 81 рік пішов із життя Іван Драч — український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч, перший голова Народного Руху України, Герой України.
Український кінокритик, кінознавець, кіносценарист, голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Тримбач, котрий ще напередодні розмовляв із дружиною Драча, Марією Михайлівною, повідомив, що Іван Федорович Драч заповідав поховати його в рідному селі Теліженцях, поруч із могилою сина Максима.
Це вже четвертий конкурс імені Максима Рильського для поетів-аматорів. Перші три відбувалися в 2006-му, 2008-му та 2012 роках. Як і раніше, організатори вернісажу-2017 — родинний фонд Максима Рильського, Український фонд культури та Київський літературно-меморіальний музей М. Т. Рильського за підтримки корпорації «Еталон».
За висловом Бориса Олійника, «Троянди й виноград» — найдемократичніший в Україні поетичний конкурс, бо тут немає жодних обмежень, аби лиш в людині жила поетична іскра Божа. А на думку Івана Драча, вернісаж продовжує благородну справу Максима Рильського — надає молоді путівку в творче життя.
Кожен із трьох попередніх вернісажів збирав від 200 до 250 учасників, а це кілька десятків тисяч віршів. Географія тої поезії — усі регіони країни, а найактивнішими виявилися Київ, Житомирщина, Полтавщина, Херсонщина, Дніпропетровщина й Хмельниччина. Наймолодшим учасникам було 10—12 літ, найстаршим — 70—80. А середній вік конкурсантів — 20 років. Містян більше, ніж селян, а перед ведуть школярі та студенти, за ними — вчителі, викладачі, далі — журналісти. Були й медики, бухгалтери, архітектори.
— «Троянди й виноград» — конкурс для всіх (від 10 років і старших). Він ставить за мету відкрити обдарування людини, яка, можливо, пише тільки для себе, — каже М. Г. Рильський, голова родинного фонду свого діда. — Поет завжди гостро відчуває ритми і болі життя, концентровано викладає їх сприйняття, а ми отримуємо духовний зріз життя суспільства, можливо, емоційний, але не менш достовірний від рейтингів та опитувань.
Дорогі друзі! Запрошую на презентацію нової поетичної збірки «Сонячна зустріч», яка відбудеться 3 грудня 2016 року у конференц-залі Національної спілки письменників України у місті Києві , вул.Банкова, 2 о 17 годині.
Серед почесних гостей Іван Драч — поет, Герой України, Раїса Недашківська — Народна артистка України.
Щиро Ваша, Олеся Сінчук